תאורת גן – כל מה שחייבים לדעת לפני עיצוב הגינה

סיגליות עיצוב גינות - תאורת גן

לשיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
עיצוב תאורה בגינות ומרפסות היא נקודה הזוכה לתשומת לב מעטה מדי ביחס לתאורה במרחב הפנים. אך דווקא כאן, כאשר משכילים לשלב את גופי התאורה במיקום הנכון, ישנו פוטנציאל רב להעצמת החלל, יצירת חזות יוקרתית והאדרתו. מהו תפקידה של תאורת הגן או תאורת המרפסת / חצר? כיצד לתכנן אותה נכון? וגם – בונוס – כמה רעיונות מדליקים!

תפקידה של תאורת הגן במרפסת והחצר

בשנה הבאה נשב על המרפסת…" (אבל בערב נתקשה לחזות במוטיבים של עיצוב גינה). תפקידה המרכזי של תאורת הגן הוא, בראש ובראשונה, להאיר ולהדגיש מוטיבים עיצוביים בחלל החוץ שלנו, אלו יכולים להיות שבילים מעוצבים, בין אם מתעגלים, או בין אם נבחר בעבורם חיפוי מעניין במיוחד. 
תכנון גינה איכותי כולל התייחסות לבחירת עצים, עציצים ופריטי נוי, אשר מגדירים את אווירת הגן (אפילו אם מדובר במרפסת בבניין) משלימים את עיצוב הפנים ומעדנים אותו. 
גם אם בחוץ מתחוללת סופה, ונראה כי הישיבה במרפסת תידחה לחודשים נוחים יותר, עדיין בזכות תאורה, שמתכוננת נכון, ניתן ליהנות מיופיה של גינה גם בשעות הערב, ולשדרג את האווירה הביתית.

כללים מנחים ליצירת תאורת גינה - כיצד לעשות זאת נכון?

עיצוב גינה נכון כולל תאורת גינה, אשר  נדרשת להיראות מושכת מאוד לא רק בשעות הערב, כי אם גם בשעות היום, זה המקום לבחור בקפידה את גופי התאורה, שיקשטו את המרחב, ולא פחות חשוב לבחור בגוון תאורה אחד, שישזר בכמוטיב חוזר במרחב.

אווירה חמימה ומוארת

הקמת גינה מתאפשרת גם במרחבים קטנים כמו מרפסות בנות מטרים ספורים בלבד יכולים להתקשט באווירה חמימה ומוארת באמצעות שרשראות גרילנדה, המתלפפות בסמיכות לגג המבנה, או אלמנט עץ הנוסף אליו. ההשפעה שלהן ניכרת ביחס למאמץ הקטן הנדרש כדי להשיג את התוצאה. 
דרך נוספת ליצור אווירה חמימה ומוארת היא באמצעות הנחת צנצנות ובתוכן נרות במרחב החוץ, המאמץ הקטן יעלה חיוכים רבים בלב.

הארה של מוטיב עיצובי יוצא מן הכלל

ביליתם שעות רבות בבחירת שולחן הבר למרפסת, הנדנדה או העציץ המרהיב בעיצוב בן זמננו, זה הזמן להתייחס להיבטי תכנון גינה ולהדגיש אותו עם תאורה מקיפה – את שולחן הבר ניתן לצפות בפס תאורה צמוד קיר, את העץ ניתן להאיר באמצעות ספוטים מהתחתית, בסמיכות קלה או בצמידות מלאה, ואת הנדנדה ניתן להאיר עם פסי תאורה, שתוחמים אותה, ויוצרים מונומנט ייחודי ואקלקטי. עיצוב גינה לטווח הארוך צריך להתייחס למרחב בכללותו, ולתכנן כיצד ישפיע גם על מרחב הפנים.

לשתול נקודות של אור

אחד האתגרים בהארת מרחבים גדולים בא לידי ביטוי בעלויות תפעול גבוהות, הדרך להתגבר על אתגר זה ובכל זאת ליצור מרחב חוץ מואר בעת תכנון גינה באה לידי ביטוי בשתילת נקודות תאורה לאורכו ולרחובו של החלל. אלו יכולים להיות גופי תאורה, המבוססים על אנרגיה סולארית (זהו גם צעד חכם במידה שטופת שמש כישראל) ואלו יכולים להיות גופי תאורת לד עומדים, אשר נשזרים כמו פרחים בעת הקמת גינה, ומשתלבים עמה בהרמוניה. שילוב של אלמנטים אלו ממחישים עיצוב גינה אינטימית ונעימה.

בונוס: רעיונות מדליקים לתאורת גן

הארת צידי השבילים ותחתית גרמי המדרגות בפסי תאורה בגווני צהוב, שיעניקו חמימות למרחב.

יצירת קומפוזיציה משותפת בין מרחב הפנים והחוץ באמצעות קווים ואנכיים של תאורה בגוון זהה, מוטיבים אלו יחמיאו מאוד גם אל עיצוב גינה קטנה:

  • תאורת גן בגוון משתנה – כאלה תפקידה ביום לשמש כמעין קישוט, והיא תתבסס על נורות לד, ובלילה משמשת להארה וליצירת מוטיב בטיחותי ומנחה נוסף. הארת החומה או הקיר המפריד בין הגינה / המרפסת או גבול המרחב הפרטי למרחב הציבורי, תעניק תחושה של ביטחון ותסייע בתחימת החלל.

  • תאורה נקודתית – סביב ובתוך מוטיבים חוזרים, עצים, עציצים, אדניות, אשר מדגישים אותם, ומעניקים תחושה אינטימית במרחב.

  • תאורה תחת ספסלי ישיבה – עיצוב גינה רומנטית באמצעות ספוטים או פסי תאורה בגוונים חמימים, אשר יתקבלו נפלא על רצפות דק, ויעניקו יוקרה למרחב.

  • תאורה צידית ועילית מחוץ לקירות הבית – אשר יסייעו אף הם בהגדרת המרחב, זה המקום לבחור בגופי תאורה יוקרתיים, שיעצימו את האווירה.

  • תאורה המדגישה את קווי המתאר של המוטיב – בין אם מדובר על שביל מתפטל ומתעגל או קו המתאר של הבריכה. במקרה זה התארוה ממקסמת את הרעיון העיצובי, ומעניקה לחלל עניין ותנועה.

לקריאה נוספת

רוצה לשמוע איך אנחנו יכולים לעזור עם עיצוב הגינה הפרטית שלך?

השאירו לנו הודעה ונהיה בקשר בקרוב

שביל כניסה לגינה עם דק, מנגל
צורה אליפטית

הגינה שחלמת עליה - במרחק נגיעה

מזמינים אותך לתאם שיחת יעוץ ללא עלות