עקרונות ודגשים לעיצוב גינות פרטיות

פינת ישיבה
איכות החיים נמדדת בפרקי הזמן בהם אפשר להניח את טרדות ודאגות היום וליהנות מיופיו של הטבע, אך האם בכל עיצוב גינות צריך לוותר על הנוף ולקבל פרטיות? לא כאשר מבינים את תוואי השטח ומתאימים אליו פתרונות, שהולמים את הרצונות והצרכים של בעלי הבית. לשיחת ייעוץ בנושא, צלצלו אלי ואשמח לעזור

לשיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עקרונות ודגשים לעיצוב גינות פרטיות

איך לתכנן גינה תוך ניצול נכון של גבולות הבית?

גדר או סככה? שתילת עצים בוגרים מול ויתור על הנוף? מהן שתי נקודות המוצא, שמסייעות לתכנון גינה תוך ניצול נכון של גבולות הבית?

נקודת המוצא הבסיסית עבור תכנון גינה - המיקום.

נקודת המוצא הבסיסית לתכנון גינה פרטית מתייחסת למיקום.
המיקום הוא הבסיס, וממנו אפשר יהיה לקבוע היכן תבוצע הצללה, האם יש צורך בתוספת סוכך, והיכן יש מקום להשאיר מבט פתוח אל הנוף.
אם ניקח לדוגמא דירת גן בבניין, המיקום מאפשר לה מצד אחד ליהנות מצל רב, שמטיל הבניין עליה, אך מצד שני הדיירים עלולים לסבול ממחסור בפרטיות וממבטים אל המרחב הפתוח שלהם מדיירי הקומות הגבוהות.
במקרים אלו אפשר ליצור הסתרה של השטח על ידי סוכת גפנים, פרגולה וכדומה. 

האם יש מקרים בהם אין חובת הסתרה?

קיימים שני מקרים מסוימים מאוד בהם אין חובת הסתרה.
הראשון- כאשר המרחב מוסתר כבר
השני- כאשר יש חשיבות לנוף, ותווי השטח גבוה ממנו.

המקרה הראשון- כשאין חובת הסתרה

את המקרה הראשון פגשתי בישוב יוקרתי במרכז הארץ, הוזמנתי ליצור עיצוב גינה פרטית במרחב הגובל לגינה רחבת ידיים עם עצים בוגרים.
כיוון, שבכל מקרה הגינה של השכנים הייתה מוסתרת, לא חלה עלי חובת ההסתרה, ויכולתי להתמקד בעיצוב גינה פתוח ומשוחרר יותר. יתרון נוסף, כאשר אין צורך בחובת הסתרה בא לידי ביטוי בסעיף החיסכון

המקרה השני - כשיש יתרון לנוף

את המקרה שני פגשתי דווקא באזור זיכרון יעקב, כשהוזמנתי עבור עיצוב גינה, המשקיפה אל נוף פראי וטבעי, משופע בגבהות וארץ ישראלי.
במקרה זה רציתי ליצור נקודת שליטה ולמקסם את החוויה בשהות במרחב החוץ.
כאשר קיים יתרון לנוף, נכון יהיה ליצור גינה, שתפנה אליו את המבט. 

נקודת המוצא השנייה עבור עיצוב הגינה - הנוחות

תכנון גינות נכון מתייחס לתפיסת המרחב, הרעיון הוא לראות את השטח ולהתאים אליו את הפתרונות. הדבר יבוא לידי ביטוי במיקום פינות הישיבה, המנגל, הבריכה, אמת המים, השביל והתאורה.
תכנון גינות מעין זה מתייחס להחלטות הבסיסיות ביותר: היכן שיש עץ, מציבים פינת ישיבה, את המנגל מציבים בנקודה מרוחקת מהשכנים.
לא כל גן נדרש למיסוך, ולעיתים, המיסוך יכול להגיע גם מכיוון לא צפוי- כמו מלמעלה כאשר מדובר בדירת גן. 

הרעיון מאחורי כל זה הוא שעיצוב גינה נובע מן השטח ומתייחס למה נדרש להסתיר, מה יש לחסר, ומה לרתום מהמרחב הציבורי למרחב הגן הפרטי.

לסיכום,

איכות החיים נמדדת בפרקי הזמן בהם אפשר להניח את טרדות ודאגות היום וליהנות מיופיו של הטבע, אך האם בכל עיצוב גינות צריך לוותר על הנוף ולקבל פרטיות?  לא כאשר מבינים את תוואי השטח ומתאימים אליו פתרונות, שהולמים את הרצונות והצרכים של בעלי הבית.

לשיחת ייעוץ בנושא, צלצלו אלי ואשמח לעזור

לקריאה נוספת

רוצה לשמוע איך אנחנו יכולים לעזור עם עיצוב הגינה הפרטית שלך?

השאירו לנו הודעה ונהיה בקשר בקרוב

שביל כניסה לגינה עם דק, מנגל
צורה אליפטית

הגינה שחלמת עליה - במרחק נגיעה

מזמינים אותך לתאם שיחת יעוץ ללא עלות