עיצוב גינות גג ומרפסות – איך עושים זאת נכון?

גינה על הגג

לשיתוף הפוסט

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עיצוב גינות גג ומרפסות - איך עושים את זה נכון?

שעת ערב, השמש כבר שקעה, בריזה נעימה מלטפת את הפנים, ואני יושב במרפסת שלי, בפרטיות מוחלטת, עטוף בצמחיה, מתענג על ניחוחות הפריחה בפינת ישיבה מוצלת ומלאת אווירה.

אני גנן, והטבע עבורי הוא מגע הרגבים בכפות רגלי, חול, אדמה, דשא, צמחיה פרועה וניחוחות של פריחה, אבל אני גר בבניין, ולמרות הכל, בזכות טכנולוגיה חדישה, אני מצליח לחוות את הטבע במלוא הדרו ותפארתו: מגדל ירקות גינה, נהנה מצל של עץ, פריחה ססגונית, ומעיצוב מהפנט, שמגדיר מחדש את סביבת המגורים שלי. 

מזה כעשור וחצי, בונים פה לגובה, ונראה, כי בשל מחסור בעתודות קרקע מתאימות, מגמה זו רק תלך, תתרחב ותיצור שפע של מרפסות בכל הגדלים, בין אם גן, פנטהאוז, ואפילו 11 מטר, שרק משוועת למגע של צמח, שיפיח בהן חיים. 

איך לעצב נכון גינות גג ומרפסות? ועל מה כדאי להקפיד כאשר מעצבים גינות במרפסות קטנות?

אחת הקונוטציות הראשונות בעיצוב גינת מרפסת, היא בכלל יצירת פינת קפה או אכילה בשילוב ריהוט חוץ, שמשיה, מרקיזה או סוכך, שיאפשרו האפלה והצללה בשעות החמות של היום, וישאירו מקום גם לתפעול ומנהלות. מחשבה על ירוק במרפסת, בדרך כלל, לא באה בחשבון, ואם כן, הרי, שהיא כרוכה בהשקעה רבה. 

הרשו לי לנפץ את המיתוס הרווח הזה, שכן כיום הרבה בזכות מצע, המנותק מהקרקע, ניתן ליצור גינות ירקות, מלאות בניחוחות, שינעימו את זמנכם, ואת השהיה שלכם במרחב. שילוב של כדים, פינות ישיבה, צמחיה פורחת, פינת נדנדה, פינת קפה ועוד, יהפכו את המרפסת שלכם לאחד ממוקדי המשיכה והנוף המושכים ביותר במרחב המגורים שלכם.

שימוש בכדים

הצבת כדים בגבהים וקטרים שונים על בסיס מרצפות המרפסת הם פתרון קלאסי ליצירת פינת ישיבה קומפקטית, גם במרפסות קטנות, שמאפשרת לווסת את הטמפרטורה וגם מהווה חיץ טבעי בין הסביבה החיצונית לחלל המגורים הפרטי. ניתן לשתול בכדים כל סוג של צמחיה, אשר מטפסת לגובה ומתפרסת, ואפילו עצי פרי! 

פינת נדנדה

כאשר המרחב בחלל מאפשר זאת, מומלץ מאוד לשלב פינת נדנדה, שתסב לכם שעות רבות של הנאה ומרגוע, זו יכולה להיות נדנדה קלאסית, או אפילו נדנדת קונכייה, שלצידה שולחן צד.

פינת קפה

במרפסות קטנות, או לצד צמחיה גבוהה, הצבת פינת קפה, תהווה עבורכם פנינת אירוח אינטימית ורומנטית ממש כמו בעיירות ציוריות באירופה, שלבו לצד פינת הקפה ורדים, וגפנים מטפסות להשלמת האווירה. 

הטיפול במצע מנותק

 גינה, המבוססת על מצע מנותק זו גינה לכל דבר, והיא יכולה בהחלט להיות מלאת צמחיה ופורחת, אך יש לקחת בחשבון, שהטיפול בה שונה מגינת קרקע. דבר, שיבוא לידי ביטוי ביצירת מערכות השקיה תומכות, ניקיון ועוד. 

חשיבה הוליסטית

חשיבה הוליסטית – עיצוב נכון של גינת המרפסת תמיד ישתלב עם עיצוב הפנים, בזכות פלטת צבעים קרובה או זהה ושילובה באלמנטים השונים, בין אם בסוגי הצמחים או בפריטי הריהוט והטקסטיל הנלווים. דמיון צורני לאלמנטים הפנימיים, ואפילו השתקפות שלהם.

ואיך מעצבים מרפסות קטנות?

בזמן עיצוב הגינה במרפסת קטנה – תפיסת העיצוב משתנה, שכן לכל פריט יש תפקיד ומשמעות. לעיתים 2-3 אלמנטים של צמחים מטפסים, שיחים,  כד, אדנית, שולחן צד, או ספסל בצירוף דשא סינטטי, בהחלט יכולים ליצור את האווירה האידיאלית. 

חולמים על אווירה של לאונג’, רוצים פינה נעימה באוויר הפתוח?

עטפו את הגינה שלכם בצמחיה, הסתירו את השכנים אך השאירו מבט אל הנוף, אם קיים. שלבו אלמנטים שונים, שיגוונו את האטרקציות בחלל, פינת אוכל מתחת לפרגולה, נדנדה, שולחן צרפתי עם 2 כיסאות קפה, שיח ורדים, ריהוט מראטן, שטובל בירוק צמחיה תחת פרגולה לבנה. שלבו תאורה בין עצים וצמחים, שתקפיץ את האווירה בבית, ותשנה את תפיסת הנוף המובנית, ובשביל הנשמה וגם החינוך לאהבת האדמה, שלבו גם אדנית קטנה, מן גינת ירק קומפקטית של בצל, צנונית ופטרוזיליה.

סיגליות עיצוב גינות – יוצרים עבורכם גגות ירוקים, מרפסות גינה, וכן גם גינות פרטיות, לקבלת הצעת מחיר ופרטים, צרו איתי קשר, יונתן. 

לקריאה נוספת

רוצה לשמוע איך אנחנו יכולים לעזור עם עיצוב הגינה הפרטית שלך?

השאירו לנו הודעה ונהיה בקשר בקרוב

שביל כניסה לגינה עם דק, מנגל
צורה אליפטית

הגינה שחלמת עליה - במרחק נגיעה

מזמינים אותך לתאם שיחת יעוץ ללא עלות